Rendszeres, minden pénteken jelentkező rovatunkban egy-egy zenészt mutatunk be, kevésbé hétköznapi (vö.: péntek) videófelvételén keresztül. A cél, hogy egész hétvégére raktározható zenei benyomást sugározzunk nehézzenei színvonalon.
A Nora-ra, a youtube-sztár zongorázó cicára komponált zenekari mű Mindaugas Piečaitis litván zeneszerző munkája. A művet 2009 júniusában mutatta be először a Klaipėda Chamber Orchestra a Klaipėda Concert Hall-ban, Litvániában.
Cimkék: pénteki zenész, klasszikus, cica
Rendszeres, minden pénteken jelentkező rovatunkban egy-egy zenészt mutatunk be, kevésbé hétköznapi (vö.: péntek) videófelvételén keresztül. A cél, hogy egész hétvégére raktározható zenei benyomást sugározzunk nehézzenei színvonalon.
Mindenkitől elnézést kérünk, aki már hallotta, látta, YouTube-MP3 Converterrel letöltötte, majd rongyosra hallgatta. Akkor is egyszer muszáj: Aleksej Igudesman hegedűs és Ki Joo zongoraművész ténykedésétől a tradicionális zeneértőnek feltehetően égnek áll a haja. Nem csak magukat és hangszeres tudásukat veszik hülyére, de évszázadok komolyzenei műveit és magát az előadóművészi etikettet is. Mozart&Bond köv.
Cimkék: pénteki zenész, mozart, klasszikus
1881. március 25-én született Bartók Béla, Magyarország egykori legismertebb zongoraművésze, világhíres népzenekutatója, nemzetközileg is elismerten a "közép-európai népzene nagy kutatója" - legalábbis ezzekkel a paneldumákkal akartak minket állandóan hülyre venni az énekórákon. Tényleg? Komolyan világhíres?
Tiszteletünk természetesen rendületlen a komolyzenei ősök előtt, ám az internet korában nehéz megállni, hogy ne tegyünk próbára bizonyos állításokat: fogtuk a csövet, és kipróbáltuk rajta a (talán) legismertebb Bartók darabot, az 1915-ös Román népi táncokat (Romanian Dances). Megdöbbentő eredményeket kaptunk, és ismét hízott a májunk, hiszen nem csak az énekes tankönyvek szerint az egyik legnagyobb a mi Bélánk. Találtunk japán kamarazenét, klezmert, klasszikus gitáros változatot. Íme gyűjtésünk leginkább figyelemreméltó öt felvétele.
Cimkék: bartok, klasszikus
A Replika c. társadalomtudományi folyóirat 2005. augusztusi számának egyik cikkére hívta fel PZM a figyelmünket. Az írás terjedelmesen, kottákkal teletűzdelve fejtegeti a klasszikus zene (pl. Bach) és a heavy metal virtuozitásának hasonlóságait. A gondolatmenet egész korrekt, vájtfülű zeneértőknek mindenképpen ajánlott.
A nyolcvanas évek kiemelkedő metálgitárosainak stílusát és technikáját elemezve a szerző - Robert Walser, az amerikai populáris zene kiemelkedő kutatója - amellett érvel, hogy a szóban forgó művészek tudatosan építenek klasszikus zenei modellekre, és a kreatív virtuozitás komolyzenei mércével mérve is magasarendű formájához jutnak el. Walser szerint paradox módon épp a metálzene, ez a primitívnek vélt, az akadémiai diskurzusból kizárt szféra őrizte meg a XX. század előtti virtuóz komolyzene néhány fontos értékét.
(Replika fülszöveg)
Cimkék: lapszemle, metal, klasszikus, bach
„A zene politikailag gyanús dolog”
(Settembrini)
A világ legjobb zenéi. - A fusion jazz-től a thrash metalig. Nehézzene. Nem könnyű.
a capella (4), after crying (2), ajánló (17), akusztikus (2), antizene (2), bailey (2), basszus (3), beatbox (5), beszámoló (3), blues (4), borlai (5), cselló (2), django reinhardt (2), dob (9), dreamtheater (3), dufour (2), erik mongrain (2), feldolgozás (2), freestyle (2), gépzene (2), gitár (16), jacko (2), jazz (4), jojomayer (3), klasszikus (4), klb (3), koncert (4), lapszemle (8), lukácspeta (2), lukács peta (3), michael jackson (2), mol jazz fesztivál 2009 (5), mozart (2), nagyjános (2), népzene (2), pénteki zenész (53), pejtsik péter (2), pink floyd (2), richard bona (2), soad (2), studio percussion (2), sungha jung (2), tommy emmanuel (2), vadrum (2), variációk (5), vedres csaba (2), zene szemeinknek (3), zongora (2)
© 2008-2019, IGEN